• 22 października, 2017

Rozgrzewka przed treningiem? 6 powodów dlaczego jest taka ważna

rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem? 6 powodów dlaczego jest taka ważna

Nie wiesz po co trener każe Wam biegać kółko i wymachiwać rękami. Dlaczego to zajmuje tyle czasu i męczy? Rozgrzewka przed treningiem to ważna sprawa, zobacz dlaczego:

1. Ogólny rozruch

Nie dałbyś rady zacząć uderzać, wykonywać technik zwłaszcza nogami bez wcześniejszego rozruszania się. Pomyśl że masz kopnąć na wysokość głowy bez żadnych ćwiczeń wcześniej. No dobra może raz by się udało, jak trenujesz już trochę czasu ale wykonanie kilkunastu takich kopnięć nie byłoby przyjemne.

2. Brak kontuzji

Jeśli rozgrzejesz odpowiednio wcześniej mięśnie i stawy to Twój organizm jest gotowy do treningu i nie musisz się martwić o kontuzję. Bez żadnego przygotowania do treningu jesteś narażony na uszkodzenie siebie lub osoby z którą trenujesz. Bardzo łatwo jest naderwać jakiś mięsień, skręcić staw i doprowadzić do kontuzji partnera przez niewłaściwe wykonanie ćwiczenia (w skrócie zamiast kopnąć na tułów, kopniesz w biodro, lud nieprawidłowo zablokujesz uderzenie)

3. Koordynacja ruchowa

Robisz pajacyk i już wiadomo jak z Twoja koordynacją, „skłon do prawej nogi lewą ręką i wyprowadź cios z przeciwnej dłoni” itp., itd., dzięki takim ćwiczeniom trenerzy widzą nad czym muszą popracować z grupą. Uczysz się i nabierasz co raz lepszej zdolności manualnej, nie mylą Ci się strony. Masz dobrą koordynację ruchową = nie masz problemów z wykonywaniem skomplikowanych akcji.

4. Ćwiczenia ukierunkowane

Na rozgrzewce robi się ćwiczenia, które są przygotowane pod daną sztukę walki. Uczą odruchów, które później wykorzystywane są przy zadawaniu ciosów albo całych akcjach.

5. Rozciąganie

Chyba nikt sobie nie wyobraża treningu bez dobrego rozciągania podczas rozgrzewki. Czy to boks czy Muay Thai, ponaciągać się trzeba. Poza tym że to ważne aby móc później normalnie trenować, jest to również chwila spokoju pomiędzy rozgrzewką np. w biegu a właściwą częścią treningu.

6. Przygotowanie pod konkretny trening

W zależności co nas czeka na treningu taką rozgrzewkę poprowadzi trener. Jeśli będzie przerabiana technika, spokojne akcje i tempo nie musi być wysokie, rozgrzewka zapewne będzie spokojniejsza i krótsza. Jeśli szykuje się naprawdę mocny trening to wprowadzenie w trening potrwa dłużej. Taka Rozgrzewka może zawierać wstępne przygotowanie organizmu do pracy na wysokich obrotach.

Rozgrzewka przed treningiem – trzeba i warto

Rozgrzewka jest ważna w każdym sporcie, czy trenujemy rekreacyjnie czy wyczynowo. Warto się do niej przykładać i nie zastanawiać się nad jej sensem, bo to naturalna cecha człowieka, że przygotowujemy się do pracy. Budowlaniec szykuje narzędzia, urzędnik w drodze do biura, myśli o tym co będzie robić, a my musimy przygotować się do treningu, żeby był efektywny i odbył się bez kontuzji.

Liczba odwiedzających:
[post-views]
12 003 komentarze