• 15 sierpnia, 2017

Jakie rękawice, czy umiesz dobrze wybrać?

sklep halny

Jakie rękawice, czy umiesz dobrze wybrać?

Jakie rękawice na trening? Na rynku jest mnóstwo sprzętu do sportów walki, w zwykłych sklepach sportowych już nie jest tak kolorowo. Pytając o rękawice do kickboxingu możecie zostać odesłani z przysłowiowym kwitkiem. Najlepiej doradzić się na klubowej recepcji gdzie zwykle znajduje się własny profesjonalny sklep, lub skorzystać z internetu. Jednak odradzamy zakupów w ciemno, o czym pisze w dalszej części.

Rozmiar rękawic

Jeśli chodzi o rozmiar rękawic to sprawa nie jest taka prosta jak mogłaby się wydawać.

Po pierwsze rękawice najlepiej przymierzyć i one muszą po prostu dobrze leżeć na dłoni, ręka nie może być luźno w tzw. wkładce (wnętrze rękawicy), raczej ma lekko ściskać z każdej strony. Łatwo sobie wyobrazić jaka jest różnica kiedy rękawice przymierza dwu metrowy gość z wielką łapą jak kopara u dźwiga a jak to samo robi młody szczupły 16-sto latek z małymi dłońmi. Kciuk nie powinien być dociśnięty do końca, tam powinno zostać trochę miejsca. Ważne jest zapięcie rękawic, teraz w większości modelów stosuje się rzepy więc warto sprawdzić czy dobrze trzymają, czy są odpowiedniej szerokości.

Druga sprawa to ciężar rękawic mierzony w uncjach np. 10 OZ, to oznaczenie, które jest na namalowane i często mylone z wielkością. Dla przykładu mogą być dość małe rękawice 14 OZ i duże 10 OZ, zwykle uznaje się że od „14-stek” w górę są sparingowe, czyli te większe, bardziej bezpieczne. 10-12-stki służą do „normalnych treningów” np. podczas tarczy z partnerem, na worku, gruszkach, ogólnie mówiąc są bardziej uniwersalne. Mniejsze rękawice typu 6-8 OZ to głównie dla dzieci (choć niektóre organizacje pozwalają na walki w takim sprzęcie, po to żeby było więcej nokautów).

Krótko mówiąc rękawice najlepiej przymierzyć, na początek wybrać ten najbardziej uniwersalny rozmiar czyli 10 lub 12 uncji.

Rodzaje rękawic

jakie rękawice na trening

Wyżej pisałem na temat rozmiaru ale jak wiadomo nie tylko on ma znaczenie 😉

Rękawice najbardziej uniwersalne – zwykle to pierwsze, które kupujemy, na początku naszej przygody ze sportami walki. Rozmiar 10-12OZ, do wyboru mamy eko-skórę lub skórę naturalną, eko (choć wszystko co eko jest w modzie) nie polecam. Szybko się prują na szwach, a ich wypełnienie jest najgorszej jakość. Jest tylko jeden powód dla którego warto kupić takie rękawice. To cena (ok. 50-100zł), jeśli ktoś nie chce od razu inwestować w siebie za dużo, może nabyć taki sprzęt ale musi też liczyć się z tym, że potrenuje max 2 miesiące.

Rękawice do sparingów – nie są wymagane na początku ale na grupie zawodniczej, ich rozmiar to 14OZ ale miłe widziane są 16OZ, materiał oczywiście – skóra naturalna, warto zwrócić na opis takiego produktu. Często podane są tam dodatkowe właściwości, które pomagają w sparingach np. wzmacniany nadgarstek do przyjmowania kopnięć, cena od 150zł do nawet 1000zł, zwykle zawodnicy wydają około 300-400zł i są zadowoleni.

Rękawice do „przyrządów” – rzadziej używane ale czasem potrzebne do treningu szybkości, są dużo mniejsze od normalnych, nie maja takiej grubej wkładki. Często są z palcami na zewnątrz (podobnie jak te do MMA), nie nadają się do zwykłych treningów z partnerem ale służą głównie do treningu na worku. Cena 50-200zł.

Rękawice do Kickboxingu vs do Boksu

jakie rękawice na trening

Często ludzie pytają czy rękawice do Kickboxingu różnią od tych do Boksu. Jak zawsze odpowiedź nie jest prosta, kiedyś wszystkie rękawice do sportów uderzanych były takie same, bo po prostu „bokserskie”.
Teraz dużo firm zaczęło produkować sprzęt typowo do Muay Thai (zwłaszcza firmy z Tajlandii skąd wywodzi się ten sport), główna różnica to większa osłona nadgarstka na którą przyjmowane są kopnięcia. Prawda jest taka że w zwykłym sklepie w Polsce, każdy nazywa wszystkie rękawice jako te do boksu. Największą różnice robi firma np. „Twins” to typowa marka sprzętu do Muay Thai, a „Everlast” do boksu.

Rękawice do MMA

jakie rękawice na trening

Jakie rękawice na trening MMA?  Specjalne do tego sportu, mają odkryte palce i wewnętrzna część dłoni w celu umożliwienia złapania kogoś i wykonania chwytu.
Tutaj podział jest podobny jak z rękawicami „bokserskimi” czyli eko-skóra lub skóra naturalna, wielkość jest mierzona według rozmiarów typ S, M, L, XL, XXL. Podczas zakupy trzeba pamietać że pod nie rownież ubieramy owijki i żeby nie brać zbyt ciasnych.

Rękawice z supermarketu

rekawice-zabawki

To takie w których nikt Cię nie wpuści na trening 🙂
Naprawdę bardzo rzadko się zdarza, żeby był tam jakiś konkretny sprzęt. 90% tego co jest na półkach w sklepie to zabawki, którymi można zrobić sobie albo komuś poważną kontuzję. Przede wszystkim to eko-skóra, zwykle bez złączonego i zabezpieczonego kciuka, z wkładką ze zwykłej pianki albo gąbki. Uderzając takimi rękawicami-zabawkami czuć wszystkie kości, które mamy w dłoni, a przy niektórych technikach jest ryzyko że ten niezabezpieczony kciuk może wylądować w czyimś oku.

Jakie rękawice na trening – podsumowanie

Jeśli naprawdę nie wiesz ile będziesz trenować i nie chcesz w ciemno inwestować to lepiej pożycz sprzętu od kogoś znajomego albo zapytaj w klubie. To lepsze niż najtańsze rękawice ze skóry ekologicznej. Pytaj o uniwersalne, do zwykłego treningu, rozmiar 10-12 OZ, cena około 100-200zl w zależności od modelu lub firmy. Kolor według uznania, odradzamy zakup rękawic wiązanych na sznurówki bo są niepraktyczne na codzień, wybierz te na rzepę.

Pamiętaj że rękawice służą zarówno do ataku jak i obrony, więc nie oszczędzaj ile się da, bo to Twój komfort treningu i bezpieczeństwo.

Liczba odwiedzających:
[post-views]