Jak ubrać się na trening? Niby prosta sprawa ale mamy kilka dobrych porad. Informacje głównie osób, które jeszcze nie były na żadnym treningu, są początkujący, zastanawiają się co na siebie włożyć. Ci zaawansowani już pewno wiedzą, ale może i Was zainteresuje kilka faktów 😉
Czy na każdą grupę taki sam strój?
Nie, rożne style walki wymagają specyficznego ubioru, nie chodzi o marki, kolor czy rozmiar, tylko głównie o to żeby dane ubranie nie przeszkadzało w treningu, np. na zajęciach z kickboxingu trzeba mieć spodenki bo muszą być widoczne kolana, żeby partner nas po nich przypadkiem nie kopał. Jeśli chodzimy na różne style walki, kilka różnych zajęć, to z czasem znajdziemy dla siebie uniwersalny strój, jednak i tak bardziej komfortowo będziemy się czuć w czymś specjalnie zaprojektowanym. Rushgard czyli przylegająca koszulka, zwykle zrobiona z bawełny i elastycznego materiału, plus w miarę przylegające spodenki bez kieszeń i zamków można powiedziec że są dobre do wszystkiego.
Poniżej krótkie opisy w czym dokładnie przyjść a czego nie ubierać na danej grupie treningowej.
Kickboxing, Boks, Muay Thai
Ubieramy: koszulkę – najlepiej przylegającą, bez kołnierza, guzików, dopasowaną rozmiarem, spodenki: najlepiej mieć specjalne do danej dyscypliny ale jeśli dopiero zaczynamy wystarczą zwykłe sportowe, bawełniane lub elastyczne, bez kieszeń i zamków, jeśli idziemy na kickboxing lub muay thai gdzie kopie się niskie kopnięcia na uda to spodenki muszą być ponad kolano. Na zajęcia z Boksu możemy ubrać buty, oczywiście sportowe, najlepiej specjalnie zaprojektowane do takiego treningu.
Nie ubieramy: za dużych ciuchów, często podczas kopnięcia frontalnego na tułów, jeśli ktoś ma za swobodną koszulkę to można zaczepić się nogą i przewrócić, spodenki nie mogą nam spadać, albo zasłaniać nóg, cały strój nie może na nas wisieć ani krępować ruchów. Nie dopuszczalne są zamki i kieszenie. Raczej unikamy długich spodni. Trenujemy bez butów na zajęciach z Kickboxingu i Muay Thai.
Jak ubrać się na trening MMA?
Ubieramy: raczej strój przylegający do nas czyli wspomniany wcześniej rushgard (opinająca koszulka), może być z długim rękawem, ważne żeby nie krępowała ruchów ale pozwalała na łapanie za materiał, ponieważ w walce, podczas sparingów i treningów, trzeba złapać partnera np. za ramie i wykonać chwyt. Spodenki najlepiej specjalne do MMA, jeśli nie mamy to najlepiej wybrać sportowe, takie w których czujemy się dobrze, nie krępują ruchów i są bardziej przylegające do ciała niż „luźne”.
Nie ubieramy: podobnie jak w przypadku zajęć z Kickboxingu – nie zakładamy na siebie, za dużej odzieży, nie dopuszczalne są zamki, kieszenie i długie spodnie. Trenujemy bez butów.
BJJ – Brazylijskie Jiu-Jitsu
Ubieramy: jeśli zdecydujemy się trenować BJJ na poważnie to kimono jest obowiązkowe, czyli specjalna „bluza” plus „spodnie”, jeśli dopiero zaczęliśmy to sprawa ma się tak samo jak w przypadku treningów MMA, przylegający strój, na początek wystarczy bawełniana koszulka i spodenki ale dopasowane rozmiarem. Można ubrać spodnie dresowe.
Nie ubieramy: tak samo jak w MMA, Kickboxingu ale możemy ubrać długie spodnie o ile będą sportowe. Również trenujemy bez butów.
Treningi personalne, cross trening i inne
Ubieramy: tutaj mamy większość dowolność dlatego że kontakt z drugą trenującą osobą jest mniejszy, jednak koszulka sportowa i spodenki to najlepszy wybór. Możemy trenować w butach.
Nie ubieramy: nie sportowych ubrań, koszul, spodni nie dresowych, butów nie sportowych.
Rodzaje materiałów na które warto zwrócić uwagę
Poliester – obecnie najwięcej ubrań szyje się tego materiału, w zdecydowanej większości jest tani, sam koszt uzyskania tkaniny nie jest wysoki. W takiej odzieży można ćwiczyć praktycznie na każdych zajęciach. Minusem jest elektryzowanie się, co ma znaczenie zawłaszcza w przypadku kobiet z długimi włosami.
Polipropylen – tkanina syntetyczna, materiał lekki, szkodzi mu promieniowanie UV (czyli raczej nadaje się na sale treningową niż do biegania w terenie), posiada kanaliki kapilarne, które odpowiadają za odprowadzanie wody w czasie treningu, wykorzystywany głównie do odzieży termoaktywnej.
Membrany sportowe – raczej unikamy bo z tego robi się ubrania głównie do treningu na zewnątrz, nie przepusza wody, ale i pozwalają skórze oddychać, tkanina bardzo lekka, bardzo dobrze chroniąca przed deszczem i wiatrem.
Bawełna – naturalna odzież co samo w sobie jest dużą zaletą, ale jak mocno się spocimy, koszulka pochłonie wilgoć, stanie się mokra i ciężka od potu.
Dodatki
Ściągacze na nogi, inaczej nazywane opaskami elastycznymi na kostkę lub stopę, dodatkowo chronią i stabilizują staw skokowy ale ponad to mają jedną bardzo przydatną funkcję, jeśli mamy je założone to pot, który spływa po naszych nogach zatrzymuje się na nich i nie leci na matę.
Opaska na głowę albo przylegająca czapka, sprawdza się u mężczyzn jeśli maja wygoloną głowę, ponieważ pot nie leci do oczu. U kobiet to dobre rozwiązanie jeśli długie włosy przeszkadzają w treningu.
Ręcznik – wiadomo, w przerwie można się przetrzeć, przydaje się również podczas robienia ćwiczeń na macie sali, np. brzuszków.
Dres do zbijania wagi – dla zaawansowanych zawodników na końcówkę przygotowań do walki, pomaga w wyrzuceniu wody z organizmu. Nie jest polecany dla początkujących a tym bardziej dla osób, które przychodzą na jedne z pierwszych zajęć, ponieważ praktycznie każdy taki dres ogranicza ruchy, powoduje większe zmęczenie i wymaga specjalnego treningu.