• 25 sierpnia, 2017

Dlaczego warto trenować sporty / sztuki walki?

Trening Boksu Nowy Sącz

Dlaczego warto trenować sporty / sztuki walki?

Dlaczego warto trenować sporty / sztuki walki?

Napisałem „dlaczego warto trenować sporty / sztuki walki”, bo wiele osób nie wie jaka jest różnica i czy w ogóle jest. W skrócie: sporty walki – możliwość walki na zawodach np. Kickboxing, MMA. Natomiast Aikido albo Krav Maga , służą głównie do samoobrony – nie można wystartować w zawodach.
Ok, ale wracając do sedna dlaczego warto to robić?

Przygoda życia – będzie co opowiadać!

Na starość, siedząc przy kawie (albo przy czymś mocniejszym) będziecie wspominać najlepsze chwile swojego życia, na pewno znajdzie się tam kilka opowieści z zawodów, wyjazdów na obozy w górach albo nad morzem, imprez klubowych, czy z treningów. Znam wiele osób, które kiedyś trenowało i wspominają ten okres jako najciekawszy w swoim życiu. Nie bez powodu wiele biografii znanych fighterów rozpoczyna się od słów „moja przygoda ze sportami walki zaczeła się od…”.

Hobby

Masz trochę wolnego czasu ale nie kręcą Cię gry zespołowe, chcesz robić coś ciekawego żeby Twoje życie nabrało smaku – sporty walki to dobry wybór. Treningi są codziennie ale to Ty dysponujesz swoim wolnym czasem i od Ciebie zależy ile z siebie dasz na zajęciach.

Kickboxing, MMA, Brazylisjkie Jiu-jitsu czy Boks to niezłe zajawki, znajdziesz mnóstwo gadżetów związanych z daną dyscypliną, tych bardziej potrzebnych jak ubrania, rękawice, ochraniacze czy tych mniej: brelok do kluczy, etui na telefon itp. Tak czy inaczej będziesz rozpoznawany idąc przez miasto w koszulce z logiem klubowym i grafika przedstawiajacą fightera ;). Sporty walki często stają się stylem życia, na codzień spotykasz się z ludźmi z „branży”. Pilnujesz tego co jesz, wyglądasz jak zawodnik, nawet jak dawno nie byłeś na treningu to widać że robisz coś niezwykłego.

Zaistniejesz w social mediach

Pamiątkowe zdjęcie po treningu? Będziesz mieć ich mnóstwo, zapełnisz pamięć telefonu takimi fotkami, nawyk trzymania gardy do zdjęć aż tak wejdzie Ci w krew, że na grupowym foto z wesela jako jedyny będziesz trzymać pozycje bokserską 😉 ilość lajków i udostępnień Twoich postów kilkukrotnie przekroczy liczbę Twoich znajomych, bo znajomi znajomych będę się chwalić że Cię znają. Taki profil w social mediach napewno będzie ciekawszy dla potencjalnego pracodawcy albo dziewczyny 😉

Samoobrona

Czasem żeby się obronić wystarczy być pewnym siebie, potencjalny napastnik nie podejdzie do zdecydowanej i świadomej swoich umiejętności osoby. Będzie czuć od Ciebie bijącą energię. Prosta sylwetka, spokojny krok, przenikliwe spojrzenie tak wygląda ktoś kto nie jedną rundę sparingu spędził na macie. A jeśli to nie wystarczy i zostaniesz zaatakowany to Twój napastnik będzie Twoją ofiarą i wśród znajomych będą chodzić opowieści jak to „naciął się” na nie właściwą osobę.

Lepsza kondycja i sprawność fizyczna

cross trening Halny nowy sacz

Jednym z najważniejszych powodu czemu chcesz się zmęczyć na treningu jest Twoje zdrowie. Z treningu na trening poczujesz, że możesz więcej a ćwiczenie które było na poczatku dla Ciebie piekłem, teraz jest niczym niezwykłym. Progres widać każdego dnia, na treningach jak i w życiu codziennym.

W sportach walki zwykle awansuje się z grupy na grupę, tzn zaczynasz od początkujących a z czasem przechodzisz do bardziej zaawansowanych aż w pewnym momencie nadchodzi czas pierwszych sparingów. Nawet jeśli nie zależy Ci na byciu zawodnikiem i trenujesz czysto rekreacyjnie. to zobaczysz różnicę choćby po samej rozgrzewce. Kiedyś to było coś ciężkiego a teraz to zwykłe wprowadzenie w trening. Nie mówiąc już o technikach, które poznasz na każdych zajęciach, od nauki kroku bokserskiego po np. kopnięcie obrotowe.

Na codzień w pracy albo szkole będziesz czuć się lepiej, bóle pleców czy stawów znikną, Twoje mięśnie będą mocniejsze przez co zwykłe czynności staną się prostsze. Kilka dobrych nawyków z treningów pomoże Ci np. z rozciągnięciem ciała po całodziennym siedzeniu przy biurku.

Zrzucenie wagi i wyrzeźbienie mięśni

LUKASZ PLAWECKI CUTS WEIGHT

Nie ma co sie oszukiwać każdy zwraca uwagę na wygląd. Będąc na wakacjach, na basenie czy saunie nie będziesz miał się czego wstydzić a wręcz przeciwnie, dobry wygląd w tych czasach to wyznacznik statusu. Nigdy wcześniej nie przykładano takiej uwagi do zewnętrznego wyglądu jak teraz.

Co roku zapisują się nowe osoby, które chcą „coś ze sobą zrobić” bo idą wakacje, biorą ślub itp. itd. Pomijając fakt, że zwykle te osoby zostają na dłużej niż przewidywał ich „termin” to taki powód nikogo nie dziwi. Większość osób, która trenuje na początku zrzuca kilka kilogramów a później zwiększa delikatnie masę mięśniową dzięki czemu mają „umięśniony” wygląd. Dzieje się tak dlatego że tłuszcz w nadmiarze zostaje spalony jako jedno ze źródeł energii.  Między czasie w mięśniach następuje proces anaboliczny (rozrastają się), to w efekcie końcowym daje taką wyrzeźbioną, sportową sylwetką.

Poznanie nowych ludzi

DLACZEGO WARTO TRENOWAĆ

W klubie sportów walki zawsze panuje przyjazna atmosfera, ktoś kiedyś powiedział „że nic tak nie łączy ludzi jak dać sobie po pysku”, oczywiście to przesada ale coś w tym jest.

Wspólnie z grupą zrealizowany wysiłek fizyczny daje satysfakcje, każdy patrzy na każdego i myśli „daliśmy radę”, podczas nauki techniki ciągle zmieniamy się w parach, nie ma znaczenia czy ktoś jest starszy, młodszy, dłużej trenuje czy dopiero zaczął.

W szatni błyskawicznie każdego poznasz, jeśli będziesz mieć na mieście problem z czymkolwiek od razu ktoś się zgłosi i albo sam pomoże albo będzie kogoś znać. Ludzie trenujący sporty walki to specyficzne środowisko, można tutaj spotkać każdego, prezesa firmy budowlanej, fryzjerkę, policjanta, prawnika, studenta, ogrodnika, mechanika, pielęgniarkę…no każdego.

Jeżdżąc na obozy sportowe, zawody, zgrupowania poznajesz ludzi z całego kraju a nawet ze świata. Jeśli np. będziesz chciał kupić samochód ale nie jesteś pewny czy jest tego wart a trzeba jechać do Bydgoszczy, to nie jedziesz tylko dzwonisz do Mariana, z którym zrobiłeś kilka rund sparingu na obozie, akurat mieszka niedaleko, podskoczy, oglądnie i wynegocjuje jeszcze lepszą cenę.

Przypuśćmy że zapisujesz dziecko na treningi, albo sam jeszcze chodzisz do szkoły lub na studia, większość znajomych jest ok ale to różne towarzystwo, które nie zawsze ma dobry wpływ czy garnie się żeby pomóc w razie kłopotu, w klubie jest inaczej, tutaj każdy musi „trzymać poziom”, wie że jest częścią czegoś większego.

Odreagujemy stres

Podczas treningu nie myślisz o niczym innym, to tak jak z medytacją, wyłączasz swój umysł na chwile i jesteś całkowicie skupiony na tym co robisz, dla kogoś kto ma dużo na głowie na codzień to wielkie ukojenie, przez chwile nie ma Cię dla nikogo, znikają wszystkie troski i problemy, a jeśli zaczniesz wracać myślami do zwykłego życia to szybko zostaniesz nawrócony np. prawym prostym 😉

Ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy dlaczego aż tak lubią trenować. Podświadomie ich ciągnie na salę treningową, jest powiedzenie że „dzień bez treningu to dzień stracony” – coś w tym jest, nasz organizm tak naprawdę chce wyciszenia, które następuje kiedy musisz się skupić w 100% na jednej czynności. Na treningu Twoje ciało świadomie „wykonuje rozkazy”, które podsyła umysł, co w ciągu dnia rzadko się zdarza, zwykle robimy jedno a myślimy o drugim. Wchodząc na salę treningową musimy słuchać trenera, partner z którym ćwiczymy dodatkowo nas mobilizuje, nie ma czasu na inne sprawy. Po zajęciach czujemy zadowolenie z wykonanej pracy, ciało jest zmęczone ale spełnione a nasz umysł oczyszczony. Wszystkie problemy stają się jakby mniejsze albo całkiem zanikają. Człowiek wraca do domu uśmiechnięty.

 

Każdy powód jest dobry aby zacząć trenować

Każdy z nas jest inny i każdy znajdzie swój powód, ważne żeby zmotywować się i przyjść pierwszy raz, kto spróbuje ten napewno nie będzie żałować. Świat sportów walki jest bardzo ciekawym miejscem, które daje wiele możliwości, wszystko jest w naszych rękach, ba! Wszystko jest w naszych pięściach! 😉

Liczba odwiedzających:
[post-views]

Komentuj