Dieta w Sportach Walki!
Sztuki walki, takie jak kickboxing, MMA, boks, wymagają od zawodnika nie tylko doskonałego przygotowania wytrzymałościowo- siłowego, ale też dużej odporności na urazy oraz bardzo sprawnej regeneracji. Rywalizacja toczy się zwykle przy wysokiej intensywności, czasami przez kilkadziesiąt minut. Zawodnicy zostają w niemal ciągłym napięciu mięśniowym, musza być niezwykle skupieni od pierwszej od ostatniej sekundy, co bardzo angażuje układ nerwowy. To wszystko sprawia, że zużycie energii jest u nich wysokie, w związku z czym dbanie o dietę ma szczególne znaczenie.Duży wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne w sportach walki ma dyscyplina ( walki bokserskie mogą trwać 36 min, a rywalizacja w MMA 15 min) oraz masa zawodnika (kategoria papierowa w boksie 46-49 kg, kategoria superciężka to powyżej 91 kg), ale z reguły wynosi ono 2800- 4200 kcal. Duże znaczenie ma także poziom zaawansowania, to znaczy czy jest to wyczynowy sportowiec czy osoba trenująca rekreacyjnie, a do tego pracująca.
Inną kwestią jest to, że zawodnicy muszą dbać o masę ciała, by zmieścić się w swojej kategorii wagowej. To jeszcze bardziej podnosi znaczenie odpowiedniego żywienia zarówno w okresie przygotowawczym, jak i w ostatniej fazie „zbijania wagi”. Często zawodnicy redukują 4- 6 kg ( w skrajnych powyżej 10 kg) w ciągu kilku, kilkunastu dni. Dzieje się tak dlatego, że w okresie przygotowawczym, pracują nad siłą, mocą i ogólną kondycją, nie przestrzegają diety i nabierają klika niepotrzebnych kilogramów tkanki tłuszczowej.Ważne, aby zawodnik już kilka tygodni przed walką odżywiał się rozsądnie, by nie dopuścić do zbyt dużego otłuszczenia. Szybka redukcja w ostatnich dniach nie jest prosta. Często dochodzi do gwałtownego odwodnienia i ubytku glikogenu, podczas gdy utrata ani jednego, ani drugiego nie jest korzystna.
Co tak naprawde jeść?
Często treningi w Sportach Walki odbywają się na wysokim zakresie tętna, z przewagą wysiłków interwałowych, dlatego odpowiednia dawka węglowodanów przed treningiem i po nim to zasadniczy element odpowiedniej diety. Zalecamy, żeby nie czekać zbyt długo z posiłkiem po treningu, ponieważ im szybciej dostarczysz substraty, tym szybsza i skuteczniejsza będzie regeneracja. Najlepiej spożyć posiłek w postaci płynnej np. „Gainer” lub „Shake białkowy zmiksowany z bananem” w ciągu 20 -30 min po skończeniu treningu.
Ważne, aby przed treningiem kumulować energię na wieczorny trening bez obciążania układu trawiennego. Jako źródła weglowodanów powinny sie pojawic głównie cukry o niskim, bądź średnim indeksie glikemicznym w towarzystwie pełnowartościowego białka.
Jako uzupełnienie węglowodanów bezpośrednio przed treningiem świetnie sprawdzą się banany lub daktyle. Nie tylko uzupełniają glikogen, ale dostarczają także spore ilości potasu, jednego z elektrolitów, który tracony jest wraz z potem.
Ostatni posiłek powienien zawierać też niewielkie ilości węglowodanów w celu sukcesywnej odbudowy glikogenu, pełnowartościowe białko, a także zdrowe tłuszcze, by wydłużyć proces utleniania substratów niezbędnych do regeneracji.
Staraj się zwracać uwagę na to co jesz! Kontroluj swoje posiłki! Dostarczaj paliwo najwyższej jakości! Bacznie obserwuj swój organizm i korzystaj z porad doświadczonych zawodników!
Autor: Sara Szost na podstawie książki „Dietetyka sportowa”.