MUAY THAI

MUY THAI NOWY SĄCZ – ZAPRASZA !

muay thai treningPodczas walki w Muay Thai ważną rolę odgrywają kopnięcia, uderzenia łokciami i klincz. Na dalszy plan spadają ciosy bokserskie, ale są one też trenowane gdyż większość akcji zaczyna się uderzeniem z ręki. Jest to sport który ma ponad 1000 lat tradycji i w ostatnich latach bardzo się rozwinął w Polsce.

Kolebką Muay Thai jest Tajlnadia, stąd druga nazwa tej dyscypliny – „tajski boks”. Początkowo była to sztuka walki przeznaczona i wymyślona dla wojska, dopiero z biegiem lat zaczęły odbywać się walki na tych zasadach. Oczywiście reguły Muay Thai nie są takie jak były na początku, kiedy wykorzystywano najbrutalniejsze techniki podczas wojen. Teraz Muay Thai jest sportem narodowym Tajlandii, rodzice mogą zostawić dziecko w szkole gdzie oprócz zwykłych zajęć będzie trenować, dzięki czemu większość młodych zawodników ma bardzo dużą ilość stoczonych walk jak na swój wiek.

W Polsce ten sport tak naprawdę istnieje od kilkunastu lat, to dla nas młoda dyscyplina ale bardzo dynamicznie rozwijająca się, co raz większa ilość turniejów, zawodów amatorskich i gal zawodowych to potwierdza. Wielu zawodników z Muay Thai próbuje również swoich sił również w K-1 i MMA, gdzie doskonale sobie radzą.

Treningi Muay Thai w naszym kraju przez wiele lat się zmieniały, na początku było nie wielu trenerów, którzy potrafili technicznie pokazać uderzenia łokciami albo tzw. „tajski klincz”, obecnie jest dużo lepiej, dzięki rozwiniętej turystyce jest więcej możliwości wyjazdu do Tajlandii i nauki tajskiego boksu u źródła.

W naszym klubie są zawodnicy, którzy walczyli i walczą zawodowo w Muay Thai, mamy Mistrzów Polski w tej dyscyplinie, a szkolenie poprowadzone jest od podstaw, tak żeby nauczyć kogoś kto nie miał w ogóle styczności ze sportem.

CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

muay thai nowy sacz
Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nieosłonięte). Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkimi nokautami.

W boksie tajskim kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest niskie kopnięcie w udo (z angielskiego zwane low kick). Posiada ono dużo wariantów – m.in. jako kopnięcie opadające z góry w dół. Wykonywane jest z mocnym dokręceniem ciała, a nawet obrocie zawodnika po nietrafieniu celu. Powierzchnią kopiącą jest w nim goleń, rzadziej stopa.

Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element boksu tajskiego. Pozycja walki jest głównie frontalna, ręce trzyma się szerzej niż w bokserskiej gardzie, dzięki czemu trudniej złapać w klincz. Dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo. Słabością boksu tajskiego jest brak walki parterowej, duszeń i dźwigni.

Początkowo ciosy bokserskie były słabością Muay Thai, gdyż kładziono większy nacisk na techniki nożne. Obecnie są szeroko spotykane. Co więcej, mistrzowie Muay Thai niekiedy zostają mistrzami świata w boksie zawodowym.