• 29 lipca, 2020

CZY POWINIENEM WYKONYWAĆ TRENING SIŁOWY? CZY SIŁA JEST POTRZEBNA W SPORTACH WALKI?

CZY POWINIENEM WYKONYWAĆ TRENING SIŁOWY? CZY SIŁA JEST POTRZEBNA W SPORTACH WALKI?

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie, które nurtuje wielu zawodników: „Dlaczego siła jest tak ważna w sportach walki?”. Wiele osób skupia się jedynie na jednym rodzaju treningu zapominając o kształtowaniu innych zdolności motorycznych. W przygotowaniu zawodnika, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu, siłę powinno się rozwijać przez cały okres kariery sportowej.

Dlaczego?

Odpowiednio poprowadzony trening siłowy utrzymuje układ mięśniowo- nerwowy w dobrej kondycji, w dłuższej perspektywie zapobiegając poważniejszym urazom. Ten typ treningu ma pozytywny wpływ na pracę mięśni, skład i mineralizację kości, a przede wszystkim poprawia pracę układu nerwowego, który jest nadrzędny w stosunku do pracujących mięśni.

Trening siły wymusza na organizmie zmiany fizjologiczne, strukturalne i adaptacyjne. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, rozłożone w rocznym cyklu treningowe z pewnością poprawią twoje wyniki sportowe!

Jak programować trening siłowy w sportach walki?

Zalecamy budowanie procesu treningowego wg. popularnego schematu:

HIPERTROFIA -> SIŁA MAKSYMALNA -> MOC -> WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA

 

1. HIPERTOROFIA
Kiedy: okres bazowy
Czas trwania: 60- 90 min
Ilość ćwiczeń: 8- 12
Ilość serii: 3- 4
Ilość powtórzeń: 10- 12
Obciążenie: 50-70%
Trening hipertroficzny powinno się wykonywać na początku każdego okresu przygotowawczego. Jego celem jest pobudzenie układu nerwowo- mięśniowego i przygotowanie aparatu ruchu do wykonywania ciężkich treningów w kolejnych okresach przygotowań.

2. SIŁA MAKSYMALNA
Kiedy: okres przygotowawczy
Czas trwania: 60- 90 min
Ilość ćwiczeń: 5- 8
Ilość serii: 3- 5
Ilość powtórzeń: 1- 5
Obciążenie: maksymalne, 100%
Ten typ treningu oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy, który musi pobudzić maksymalną liczbę włókien mięśniowych. Dzięki temu powstają nowe połączenia nerwowe, co usprawnia szlaki przesyłu informacji między mięśniami. Praca nad siłą maksymalną wywołuję też mocną reakcję układu hormonalnego ( wydzielają się hormony anaboliczne tj. testosteron, hormon wzrostu).

3.MOC
Kiedy: okres BPS ( jakieś 9-6 tygodni przed startem)
Czas trwania: 60- 90 min
Ilość ćwiczeń: 5- 8
Ilość serii: 3- 5
Ilość powtórzeń: 3- 6
Obciążenie: 50- 80%
Trening mocy wykorzystuje wypracowaną wcześniej siłę i dodaje komponent szybkości. Innymi słowy, moc zawodnika poznamy po tym, jak szybko jest w stanie wykonać dane ćwiczenie z określonym obciążeniem w jak najkrótszym czasie. Jest to zatem zdolność do szybkiej produkcji energii.

4. WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA
Kiedy: okres BPS (przed walką)
Czas trwania: 45- 60 min
Ilość ćwiczeń: 6- 10
Ilość serii: 2- 4
Ilość powtórzeń: 15- 20
Obciążenie: 20- 50%
Wytrzymałość siłowa jest ostatnim elementem cyklu rozwijania siły i dotyczy tyko tych dyscyplin, które tego wymagają. Opiera się na treningu obwodowym z małym obciążeniem, ale dużą liczbą powtórzeń. W tym rodzaju treningu przechodzi się z ćwiczeń ogólnych do specyficznych, naśladujących ruch zawodnika i jego dyscypliny, oraz prędkości z jaką wykonuję ten ruch w warunkach startowych.

Jeżeli masz problemy z techniką oraz programowaniem treningu siłowego zawsze możesz skorzystać z porady naszych trenerów. Artykuł był inspirowany bardzo fajną książką dedykowaną sportowcom „Trening Zawodowca”.

art. Sara Marmon

Liczba odwiedzających:

Komentuj